XALQARO MOLIYA INSTUTLARINING MAHALLIY MOLIYAVIY LOYIHALARGA TA’SIRI
• Anvarov J.J. Osiyo Xalqaro Universiteti magistranti Author
Keywords:
Xalqaro moliya institutlari, mahalliy moliyaviy loyihalar, investitsiya, kreditlash, grantlar, iqtisodiy rivojlanish, moliyaviy barqarorlik.
Abstract
Mazkur tezisda xalqaro moliya institutlarining mahalliy moliyaviy loyihalarni moliyalashtirish, amalga oshirish va monitoring qilishdagi o‘rni hamda ularning iqtisodiy rivojlanishga ko‘rsatadigan ta’siri keng va batafsil tahlil qilingan. Jahon banki, Xalqaro valyuta jamg‘armasi, Osiyo taraqqiyot banki va Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki kabi yirik xalqaro moliya institutlarining faoliyati misolida ularning kreditlash, grant ajratish va texnik yordam ko‘rsatish mexanizmlari yoritilgan. Shuningdek, ushbu institutlar tomonidan moliyalashtirilayotgan mahalliy loyihalarning moliyaviy barqarorlikni ta’minlash, infratuzilmani rivojlantirish va investitsiya muhitini yaxshilashdagi ahamiyati asoslab berilgan. Tadqiqot natijalari xalqaro moliya institutlari ishtirokidagi loyihalar iqtisodiy o‘sish va ijtimoiy rivojlanishga ijobiy ta’sir ko‘rsatishini ko‘rsatadi.
References
1. World Bank. World Development Report.
2. International Monetary Fund. Global Financial Stability Report.
3. Asian Development Bank. Annual Development Review.
4. European Bank for Reconstruction and Development. Transition Report.
5. Mishkin F.S. The Economics of Money, Banking and Financial Markets.
6. Krugman P. International Economics.
7. O‘zbekiston Respublikasi Moliya vazirligi rasmiy materiallari.
8. Sciencedirect, IMF va World Bank rasmiy nashrlari.