DAVLAT AXBOROT TIZIMLARIDA KIBERXAVFSIZLIKNI TA’MINLASHNING INTELLEKTUAL MONITORING MODELINI ISHLAB CHIQISH
kiberxavfsizlik, intellektual monitoring, mashinali o‘rganish, davlat axborot tizimlari, tahdidlarni aniqlash.Abstract
Ushbu maqolada davlat axborot tizimlarida kiberxavfsizlikni ta’minlashning intellektual monitoring modeli ishlab chiqilgan. Tadqiqot O‘zbekistonda keng qo‘llanilayotgan “my.gov.uz”, “E-qaror” kabi raqamli platformalar xavfsizligini oshirishga qaratilgan. Mashinali o‘rganish asosida tahdidlarni real vaqt rejimida aniqlash va tahlil qilish mexanizmlari taklif etildi. Olingan natijalar tizimning samaradorligi va moslashuvchanligini isbotladi.
1. Mirziyoyev Sh.M. Raqamli O‘zbekiston – 2030 strategiyasi. — Toshkent: O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi, 2020. — 64 b.
2. O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi. Kiberxavfsizlikni ta’minlash bo‘yicha uslubiy qo‘llanma. — Toshkent, 2021. — 52 b.
3. Raximov A.A., Ismoilov B.B. Davlat axborot tizimlarida ma’lumotlarni himoyalash usullari. — Toshkent: O‘zbekiston, 2020. — 184 b.
4. Tursunov O.Q. Axborot xavfsizligini ta’minlashning zamonaviy usullari. — Toshkent: Aloqachi, 2019. — 198 b.
5. Xudoyberdiyev M.X. Axborot xavfsizligi asoslari va kiberxavfsizlik muammolari. — Toshkent: Fan va texnologiya, 2021. — 216 b.