• Vohidxon Izzatillayev Namangan davlat pedagogika instituti 1-kurs magistranti Author
yangi avlod darsliklari, adabiyot ta’limi, innovatsion texnologiyalar, interaktiv metodlar, kompetensiyaviy yondashuv, raqamli ta’lim, o‘quvchi faolligi.
Mazkur maqolada umumta’lim maktablarida adabiyot fanini o‘qitishda yangi avlod darsliklari asosida innovatsion pedagogik texnologiyalardan foydalanish masalalari keng yoritilgan. Yangi avlod darsliklarining mazmun-mohiyati, ularning kompetensiyaviy yondashuvga asoslanganligi, innovatsion metod va texnologiyalar bilan uyg‘unlashuvi hamda o‘quvchilarning intellektual, ijodiy va ma’naviy rivojiga ta’siri tahlil qilingan. Shuningdek, o‘qituvchining kasbiy kompetensiyasi, raqamli savodxonligi va innovatsion faoliyati ta’lim samaradorligining muhim omili sifatida asoslab berilgan.
1. Kraevskiy V.V. Didaktika osnovы sovremennogo obrazovaniya. — Moskva: Pedagogika, 2010.
2. Dewey J. Democracy and Education. — New York: Macmillan, 1916.
3. Safarova R.G‘. Pedagogik texnologiyalar va ularning ta’lim jarayonidagi o‘rni. — Toshkent: Fan, 2018.
4. Tolipov O‘., Usmonboyeva M. Pedagogik texnologiyalar: nazariya va amaliyot. — Toshkent: Fan va texnologiya, 2019.
5. Azizxo‘jayeva N.N. Pedagogik texnologiyalar va pedagogik mahorat. — Toshkent: O‘qituvchi, 2017.
6. Sayidahmedov N. Yangi pedagogik texnologiyalar. — Toshkent: Moliya, 2016.
7. Zunnunov A., Mirzayev S. Adabiyot o‘qitish metodikasi. — Toshkent: O‘qituvchi, 2015.
8. Yo‘ldoshev J., Yo‘ldosheva F. Ta’limda innovatsion texnologiyalar. — Toshkent: Iqtisod-Moliya, 2020.
9. O‘zbekiston Respublikasi Xalq ta’limi vazirligi. Yangi avlod darsliklarini yaratish konsepsiyasi. — Toshkent, 2021.
10. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining PF–5712-son Farmoni. Xalq ta’limi tizimini 2030-yilgacha rivojlantirish konsepsiyasi. — Toshkent, 2019.